Inofem ќеси

1,780.00 ден

Краток опис на производот:

Inofem ќесите се наменети за третман на синдром на полицистични јајници.

Нема на залиха

ИЗВЕСТУВАЊЕ: За жал овој производ го немаме на залиха, една од причините е неможноста да биде нарачан од сите релевантни веледрогерии во Македонија. Погледнете што препорачува аптека ЕРИКС како замена и/или поврзани/слични производи.
За повеќе информаци околу достапноста ве молиме контактирајте со нас.

SKU: inofem-kesi

Детален опис на производот:

Inofem е наменет за третман на синдром на полицистични јајници. Ефектите од администрацијата на ИНОФЕМ се клинички потврдени во една студија спроведена врз жени во ЕУ.

Синдром на полицистични јајници (PCOS) влијае на 5-10% од жените на репродуктивна возраст. Тој е збир на метаболички и хормонални нарушувања и е една од главните причини за неплодност кај жените.

Главните симптоми и знаци на PCOS се поврзани со менструални нарушувања и покачено ниво на машки хормони (андрогени).

Менструалните нарушувања подразбираат нередовен циклус или негово целосно отсуство. Она што ги карактеризира овие циклуси е дека повеќето се ановулаторни, односно без месечно созревање на ооцитите. Ова е една од главните причини за неплодност кај жени со синдром на ПЦОС.

Зголеменото ниво на машки хормони доведува до физички несакани промени како што се акни, зголемена слабост на лицето и на телото и опаѓање на косата.

Многу е карактеристично што на повеќето жени со PCOS им е дијагностицирана отпорност на инсулин. Тоа е состојба во телото каде клетките се нечувствителни на ефектите на инсулинот, што доведува прво до зголемување на гликозата во крвта, а потоа и на високо ниво на инсулин во крвта, и е претходно постоечки дијабетес тип II.

Состојбата на отпорност на инсулин со текот на времето доведува до различни нарушувања како што се абдоминална дебелина-дебелина во абдоменот, висок крвен притисок …

Студијата покажа дека 81% од жените доживуваат спонтана овулација.

Функција:

 • Природно ја регулира хормоналната нерамнотежа
 • Го регулира менструалниот циклус
 • Го намалува бројот на цисти кои се јавуваат кај синдром на полицистични јајници
 • Стимулира овулација и развој на зрело јајце
 • Има позитивен ефект врз плодноста
 • Помага при регулирање на нивото на шеќер во крвта
 • Ја намалува телесната тежина
 • Помага при регулирање на маснотиите во крвта
 • Помага при регулирање на крвниот притисок

Состав:
1 ќесичка содржи:

 • Мио-инозитол 2000 mg
 • Фолна киселина  200 mcg

Начин на употреба:
Еднаш или двапати на ден 1 ќесичка прашок растворена во чаша вода.