MAGBET direct ќеси

200.00 ден

Краток опис на производот:

MAGBET DIRECT Магнезиумот е неопходен минерал во исхраната на луѓето, кој има широк спектар на биолошки функции и е вклучен во над 300 метаболички реакции. Неопходен е за извршување на сите важни биолошки процеси, вклучително и производство на клеточна енергија и синтеза на нуклеински киселини и протеини.

SKU: 8606020481090

Бренд

MaxMedica logo

Детален опис на производот:

За што служи Магбет?
Овој препарат придонесува за нормална функција на мускулите, срцето, нервниот и имунолошкиот систем.

Магнезиумот е состојка која му помага на телото да се справи со зголемениот напор и стрес, како и да се подготви за периоди на посебен напор. Покрај тоа, го зајакнува имунитетот, па затоа е и идеален за секојдневна употреба.

Без разлика дали сте на работа, имате спортски активности или секојдневно наидувате на стрес и напор, магнезиумот во комбинација со витамин Б  е идеален сојузник за сузбивање на несаканите ефекти како што се вознемиреност, грчеви, раздразливост и намален имунитет.

За време на бременост и доење, како и кај постари лица или спортисти, постои зголемена потреба за магнезиум.

Зошто е важен магнезиумот?

 • Магнезиумот е неопходен минерал во исхраната на луѓето, кој има широк спектар на биолошки функции и е вклучен во над 300 метаболички реакции. Неопходен е за извршување на сите важни биолошки процеси, вклучително и производство на клеточна енергија и синтеза на нуклеински киселини и протеини.

Магнезиумот е исто така важен за одржување на интегритетот на клеточната мембрана, мускулната контракција, нервната состојба и регулирањето на васкуларниот тонус. Овозможува правилно функционирање на нервниот систем, мускулите, срцето и циркулацијата на крвта. Има смирувачки ефект врз нервниот систем, помага при вознемиреност, ги ублажува главоболките и раздразливоста, ги смирува симптомите кои го придружуваат предменструалниот синдром и ја зајакнува психолошката отпорност.

Магнезиумот помага во зајакнување на имунитетниот систем, а исто така е важен и за метаболизмот на инсулинот. Кога има недостастаток од инсулин доаѓа до замор, губење на апетитот, намалена концентрација, често има грчеви во мускулите и тикови, вртоглавица, дезориентираност, нервоза, нарушувања на спиењето. Недостатокот на магнезиум во организмот е можен со дијабетес мелитус, синдром на малапсорпција, алкохолизам, хипертироидизам, како и со употреба на одредени лекови.

Што точно содржи производот Магбет?

 • Капсулите Магбет содржат оптимален однос на витамини од Б комплексот (Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б7, Б9 и Б12), кои со синергетски ефект придонесуваат за нормален метаболизам на протеини, масти и јаглехидрати и производство на енергија, што е потребно за правилно функционирање на секоја клетка во телото. Овие витамини растворливи во вода играат важна улога во одржување на здравјето на нервниот систем, имунолошкиот систем, мускулите, кожата, косата, ноктите, како и намалување на количината на холестерол во крвта, додека недостаток на витамин Б9 и /или витамин Б12 може да доведе до анемија.

Во една доза (1 капсула) од производот Макбет, количината на магнезиум (во форма на магнезиум оксид) е декларирана на 375 мг, витамин Б1 на 3 мг, витамин Б5 на 5 мг, витамин Б2 на   3,4 мг и витамин Б3 на 18 мг. Производот исто така содржи фолна киселина која е многу важна, односно витамин Б9 од 400 микрограми. Исто така има 2 мг витамин Б6 и витамин Б7 со 300 микрограми и витамин Б12 со 10 микрограми.

Индикации:

 • Се препорачува примена на капсулите Магбет со цел да допринесат за:
 • Нормална функција на мускулите и срцето
 • Правилно функционирање на нервниот систем
 • Сочувување на психолошките функции и менталните перформанси
 • Намалување на уморот и исцрпеноста
 • Правилна функција на имунолошкиот систем и заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Формирање на црвени крвни зрнца
 • Нормален метаболизам на железо
 • Одржување на енергетскиот метаболизам и рамнотежа на електролитите
 • Сочувување на видот, слузницата, коските, кожата, косата и забите
 • Синтеза на цистеин и метаболизам на хомоцистеин, протеини и гликогени
 • Регулација на хормонските активности, нормална синтеза и метаболизам на стероидни хормони, витамин Д и одредени невротрансмитери

Пакување:
20 ќесички

Начин на употреба:
Се препорачува земање на 1 ќесичка дневно

Земја на потекло:
Република Србија